Galleries

Entry List

Qualifying Draw

Main Draw

The REFEREES

Sky Resort

Tournament Page on PSA Site

Live Stream Video
(Stream will start at 19:00)
Sky Resort:
The tournament host.

Sky Executive Resort was established for a purpose offering its members luxury, based on a superb service-oriented atmosphere that is yet to be introduced to Cairo. It is an executive social network that provides its elite members with an exclusive environment, a relaxing lifestyle, exquisite cuisines and sophisticated sports. Sky Executive Resort is committed to provide its members with opportunities for networking, sporting, dining, and a rewarding lifestyle in an exclusive environment. Its hospitality motivated by genuine care, which results in the utmost customer satisfaction.
Matches results



Direction from Cairo Airport to Sky Resort


View Larger Map


Main Draw Results

23/11/2013
Final

Karim Darwish (EGY) vs Mohamed Elshorbagy (EGY)
Champion: Mohamed Elshorbagy (EGY)
0-3
(2-11, 7-11, 8-11)
43 min
Court: CG
Time: 19:00


22/11/2013
Semi-Final

Karim Darwish (EGY) vs Marwan Elshorbagy (EGY)
Winner: Karim Darwish (EGY)
3-2
(9-11, 10-12, 11-9, 11-9, 11-6)
64 min
Court: CG
Time: 19:00

Omar Abdel Meguid (EGY) vs Mohamed Elshorbagy (EGY)
Winner: Mohamed Elshorbagy (EGY)
2-3
(6-11, 11-5, 11-6, 1-11, 7-11)
60 min
Court: CG
Time: 20:00


21/11/2013

Karim Darwish (EGY) vs Zahed Mohamed (EGY)
Winner : Karim Darwish (EGY)
3-0
(11-7, 11-3, 11-3)
31 min
Court: CG
Time: 18:45

Marwan Elshorbagy (EGY) vs Fares Mohamed Dessouki (EGY)
Winner : Marwan Elshorbagy
3-0
(11-6, 11-9, 11-5)
45 min
Court: CG
Time: 18:00

Alister Walker (BOT) vs Omar Abdel Meguid (EGY)
Winner: Omar Abdel Meguid (EGY)
1-3
(7-11, 11-13, 11-9, 5-11)
45 min
Court: CG
Time: 20:15

Mazen Hesham Gamal (EGY) vs Mohamed Elshorbagy (EGY)
Winner: Mohamed Elshorbagy (EGY)
1-3
(3-11, 7-11, 11-9, 9-11)
50 min
Court: CG
Time: 19:30


20/11/2013

Karim Darwish (EGY) vs Mohamed Abouelghar (EGY)
Winner: Karim Darwish
3-2
(11-13, 6-11, 11-8, 11-7, 11-7)
75 min
Court: GC
Time: 19:15

Zahed Mohamed (EGY) vs Mohamed Ali Anwar Reda (EGY)
Winner: Zahed Mohamed
3-2
(13-11, 6-11, 11-7, 2-11, 11-9)
94 min
Court: C3
Time: 17:45

Marwan Elshorbagy (EGY) vs Shaun Le Roux (RSA)
Winner: Marwan Elshorbagy (EGY)
3-0
(11-6, 11-5, 11-3)
29 min
Court: C3
Time: 17:00

Fares Mohamed Dessouki (EGY) vs Omar Mosaad (EGY)
Winner: Fares Mohamed Dessouki (EGY)
3-2
(11-9, 12-10, 7-11, 6-11, 11-7)
83 min
Court: GC
Time: 18:30

Alister Walker (BOT) vs Eddie Charlton (ENG)
Winner: Alister Walker
3-1
(6-11, 11-8, 11-7, 11-2)
44 min
Court: GC
Time: 20:45

Jaymie Haycocks (ENG) vs Omar Abdel Meguid (EGY)
Winner: Omar Abdel Meguid (ENG)
0-3
(9-11, 10-12, 8-11)
53 min
Court: C4
Time: 17:00

Mazen Hesham Gamal (EGY) vs Omar Abdel Aziz (EGY)
Winner: Mazen Hesham Gamal
3-1
(7-11, 11-6, 11-7, 12-10)
60 min
Court: C4
Time: 17:45

Joel Hinds (ENG) vs Mohamed Elshorbagy (EGY)
Winner: Mohamed Elshorbagy
0-3
(4-11, 9-11, 7-11)
39 min
Court: GC
Time: 20:00



19/11/2013

Karim Darwish (EGY) vs Youssef Abdalla(ENG)
Winner: Karim Darwish (EGY)
3-0
(11-3, 11-3, 11-5)
20 min
Court: GC
Time: 19:00

Gonzalo Miranda (ARG) vs Mohamed Abouelghar (EGY)
Winner: Mohamed Abouelghar (EGY)
0-3
(7-11, 8-11, 2-11)
21 min
Court: C3
Time: 20:00

Jens Schoor (GER) vs Zahed Mohamed (EGY)
Winner: Zahed Mohamed (EGY)
0-3
(7-11, 7-11, 9-11)
45 min
Court: C3
Time: 18:00

Kristian Frost Olesen (DEN) vs Mohamed Ali Anwar Reda (EGY)
Winner: Mohamed Ali Anwar Reda (EGY)
2-3
(7-11, 11-5, 2-11, 11-9, 10-12)
106 min
Court: C3
Time: 15:00

Marwan Elshorbagy (EGY) vs Ahmad Al-Saraj (JOR)
Winner: Marwan Elshorbagy (EGY)
3-2
(9-11, 12-10, 9-11, 11-6, 11-9)
83 min
Court: C4
Time: 20:00

Shaun Le Roux (RSA) vs Khawaja Adil Maqbool (PAK)
Winner: Shaun Le Roux (RSA)
3-0
(11-5, 11-6, 11-4)
30 min
Court: C4
Time: 15:00

Raphael Kandra (GER) vs Fares Mohamed Dessouki (EGY)
Winner: Fares Mohamed Dessouki (EGY)
0-3
(8-11, 4-11, 5-11)
45 min
Court: C3
Time: 19:00

[WC] Karim El Hammamy (EGY) vs Omar Mosaad (EGY)
Winner: Omar Mosaad (EGY)
0-3
(5-11, 2-11, 5-11)
35 min
Court: C3
Time: 17:00 Alister Walker (BOT) vs Mohamed El Tabaa (EGY)
Winner: Alister Walker (BOT)
3-0
(11-8, 11-2, 11-5)
30 min
Court: C4
Time: 19:00

Eddie Charlton (ENG) vs Shehab Essam Hosny (EGY)
Winner: Eddie Charlton (ENG)
3-1
(11-5, 11-6, 6-11, 11,8)
50 min
Court: C2
Time: 20:00

Jaymie Haycocks (ENG) vs Aqeel Rehman (AUT)
Winner: Jaymie Haycocks (ENG)
3-0
(13-11, 11-9, 11-7)
55 min
Court: C2
Time: 15:00

Andrew Wagih Shoukry (EGY) vs Omar Abdel Meguid (EGY)
Winner: Omar Abdel Meguid (EGY)
2-3
(11-7, 7-11, 11-9, 8-11, 9-11)
110 min
Court: C3
Time: 16:00

Mazen Hesham Ga Sabry (EGY) vs Ahmed Atef (EGY)
Winner: Mazen Hesham Gamal
(EGY)
3-0
(11-1, 11-6, 11-9)
30 min
Court: C2
Time: 17:00

Omar Abdel Aziz (EGY) vs Ahmed Hosny (EGY)
Winner: Omar Abdel Aziz (EGY)
3-0
(11-6, 11-3, 11-3)
33 min
Court: C4
Time: 16:00

Joel Hinds (ENG) vs Nathan Lake (ENG)
Winner: Joel Hinds (ENG)
2-0
(11-7, 11-7, 3-0 RTD)
35 min
Court: C4
Time: 17:00

Ahmed Hussien (EGY) vs Mohamed Elshorbagy (EGY)
Winner: Mohamed Elshorbagy
(EGY)
0-3
(5-11, 3-11, 3-11)
22 min
Court: GC
Time: 18:00

Qualifing Draw Results
18/11/2013

Ammar Altaimimi(KUW) vs Ahmed Hussien(EGY)
Winner: Ammar Altaimimi(KUW)
2-3
(9-11, 10-12, 11-6, 11-6, 9-11)
80 min
Court: C3
Time: 14:00

Tristan Eysele(ENG) vs Ahmed Hosny(EGY)
Winner: Tristan Eysele(ENG)
0-3
(8-11, 9-11, 6-11)
41 min
Court: C4
Time: 14:00

Ahmed Al-Saraj(JOR) vs Shehab Essam Hosny(EGY)
Winner: Shehab Essam Hosny(EGY)
1-3
(7-11, 9-11, 14-12, 8-11)
55 min
Court: C2
Time: 15:00

Omar Elatmas(EGY) vs Khawaja Adil Maqbool(PAK)
Winner: Khawaja Adil Maqbool(PAK)
0-3
(13-15, 7-11, 6-11)
38 min
Court: C3
Time: 15:00

Fares Mohamed Dessouki(EGY) vs Tim Weber(GER)
Winner: Fares Mohamed Dessouki(EGY)
3-0
(11-8, 11-1, 11-3)
35 min
Court: GC
Time: 18:00

Youssef Abdalla(ENG) vs Mohamed Hossam El Gawarhy(EGY)
Winner: Youssef Abdalla(ENG)
3-2
(5-11, 11-9, 5-11, 11-2, 11-9)
53 min
Court: C4
Time: 15:00

Adham Maher(EGY) vs Mohamed El Tabaa(EGY)
Winner: Mohamed El Tabaa(EGY)
1-3
(8-11, 5-11, 11-9, 8-11)
44 min
Court: C3
Time: 16:00

Yossef Khaled Abo Elmakarem(EGY) vs Ahmed Atef(EGY)
Winner: Ahmed Atef(EGY)
1-3
(12-14, 11-3, 5-11, 6-11)
60 min
Court: C4
Time: 16:00

17/11/2013
Ammar Altamimi (KUW) vs [Bye]
Winner: Ammar Altaimimi (KUW)

Ahmed Effat Ashoush (EGY) vs Ahmed Hussien (EGY)
Winner: Ahmed Hussien (EGY)
1-3
(11-9, 1-11, 5-11, 7-11)
min

Tristan Eysele (ENG) vs Karim Ebrahim (EGY)
Winner: Tristan Eysele (ENG)
3-1
(8-11, 11-8, 13-11, 12-10)
40 min

Ahmed Hosny (EGY) vs Karamatullah Khan (PAK)
Winner: Ahmed Hosny (EGY)
3-1
(11-9, 10-12, 11-8, 12-10)
1 hr : 7 min

Ahmad Al-Saraj (JOR) vs Marwan Abdelnaby Mahmoud (EGY)
Winner: Ahmad Al-Saraj (JOR)
3-1
(11-7, 11-13, 11-6, 11-9)
min

Saad El Din Ehab (EGY) vs Shehab Essam Hosny (EGY)
Winner: Shehab Essam Hosny (EGY)
0-3
(4-11, 9-11, 4-11)
min

Muhammad Yasir Khan (PAK) vs Omar Elatmas (EGY)
Winner: Omar Elatmas (EGY)
0-3
(2-11, 6-11, 3-11)
23 min

Khawaja Adil Maqbool (PAK) vs [Bye]
Winner: Khawaja Adil Maqbool (PAK)

Fares Mohamed Dessouki (EGY) vs Amr Arafa (EGY)
Winner: Fares Mohamed Dessouki (EGY)
3-0
(WO)

Hesham Mohamed Aly (EGY) vs Tim Weber (GER)
Winner: Tim Weber (GER)
2-3
(3-11, 9-11, 11-6, 11-6, 10-12)
50 min

Youssef Abdalla (ENG) vs Youssef Mohamed (EGY)
Winner: Youssef Abdalla (ENG)
3-1
(11-3, 7-11, 11-5, 11-0)
46 min

Mohamed Hossam El Gawarhy (EGY) vs Christophe Andre (FRA)
Winner: Mohamed Hossam El Gawarhy (EGY)
3-0
(12-10, 11-4, 11-4)
26 min

Matias Tuomi (FIN) vs Adham Maher (EGY)
Winner: Adham Maher (EGY)
0-3
(9-11, 7-11, 6-11)
35 min

Basem Tarabishy (EGY) vs Mohamed El Tabaa (EGY)
Winner: Mohamed El Tabaa (EGY)
1-3
(13-11, 3-11, 8-11, 0-11)
53 min

Eric Garson (ENG) vs Yossef Khaled Abo Elmakarem (EGY)
Winner: Yossef Khaled Abo Elmakarem (EGY)
0-3
(5-11, 5-11, 5-11)
32 min

Ahmed Atef (EGY) vs [Bye]
Winner: Ahmed Atef (EGY)




Driving directions from the Hotel to SKY Resort


View Larger Map


Copyright 2013 Petrosport All rights reserved.
Powered by www.petrosport.com || Facebook Official Page: Facebook.com/Petrosport